/Izvorno objavljeno pod naslovom: "Dijete je rođeno" u časopisu Dekor/
autor: Ivica Gjurić dipl.ing.arh
Na rađanje se strpljivo čekalo desetak godina, stvarale su se ideje, skupljale potrebne suglasnosti. Od velikog broja ideja odabrana je jedina moguća tj. ona koju je odobrio Gradski zavod za zaštitu spomenika.
U relativno kratkom roku od dobivanja suglasnosti započela je gradnja. Novac i ponude izvođača prikupljali kontinuirano, a najveći doprinos dao je moj odvjetnik, koji je uspio, bez parnice, natjerati mog dužnika da plati pola duga i tako je san postao stvrnost.
Radovi su trajali od kraja travnja do početka rujna i zakasnilo se četiri dana od planiranog završetka. Prvi zahvat bio je skidanje stare glazure od nearmiranog betona i priprema za izvedbu nove armirano betonske vodonepropusne ploče. Betoniranje se izvodilo ispod postojećeg krovišta, a vodonepropusnost je bila planirana zbog zaštite stambenog prostora ispod “gradilišta”.
Kasnije se pokazalo da je ipak trebalo riskirati i po završenoj pripremi za betoniranje, skinuti kompletno krovište, te izvesti ploču s malim padom tako da u slučaju kiše voda otjeće prema rubovima građevine.
Krajem travnja se dogodio veliki pljusak, praćen jakim vjetrom. Počupani su “najloni”, kojima su bile prekrivene “rupe” na krovištu, te je uz dimnjake došlo do prodora vode u stan ispod.
Gradilište na visini 11 metara od zemlje je potrebno jako dobro organizirati, jer se sva doprema materijala odvijala tako da je prijevoznik s auto kranom, materijal odmah dizao na gradilište, a sitan materijal se dizao manjom dizalicom. Na samom gradilištu nije smjelo biti previše materijala, jer bi došlo do pretrpanosti, a također ni premalo materijala, jer bi često dizanje malih količina poskupilo i usprilo gradnju.
Nosilac posla bila je firma koja je izvodila tesarske i krovopokrivačke radove,a koja je navedena u popisu ovlaštenih izvođača u katalogu proizvođača crijepa. Ovdje je važno reći da ista firma daje pisanu garanciju na svoje radove u roku od 5 godina, dok je uobičajena garancija u građevini 2 godine. Za građevinske radove je imala svog kooperanta zbog lakše koordinacije i kako ne bi došlo do kašnjenja. Dogovoreni su termini prema kojima se svi grubi radovi moraju završiti 01.08.2000.
Razvedenost građevine je uvjetovala razvedenost krovne plohe, tako da gornji dio krovišta ima 10 krovnih voda, što je i uz upotrebu 3D kompjuterskog programa teško projektirati, a izvođačima je to najkompliciranije krovište do sada.
Zbog kompeksnosti zahvata bilo je potrebno konstantno nadzirati radove i sitne izmjene raditi u hodu. Do povečanja površine armirano betonske ploče galerije potkrovlja, došlo je naknadno, kako bi se dodatno ukrutila konstrukcija krovišta, a to je opet uzrokovalo povećanje radova i troškova, te uzrokovalo kašnjenje završetka krovne konstrukcije. Kako sam ostavio mjesec dana rezerve za prekoračenje rokova, a kašnjenje završetka radova je bilo samo 4 dana. Kašnjenje od četiri dana, gledajući kratkoću rokova i komliciranost zahvata - prihvatljivo. Vremenski uvjeti su uglavnom bili povoljni. Imali smo sreće kada je bilo potrebno, zbog izrade fasade, imati temperaturu ispod 25 stupnjeva celzijusa i to početkom i krajem kolovoza. Fasade se inače rade upravo zbog toga krajem rujna mjeseca.
Koristeći najnovija saznanja u primjeni materijala i konzultirajući se sa proizvođačem pokrova i izvođačem radova razvili smo neka nova rješenja koja do sada nigdje nisu primjenjena.
Isto tako i obrada zidova od vidljive pune opeke u interijeru nije do sada bila u primjeni.
Za pokrov je odabran biber crijep, tip “antik”, u boji starog crijepa ( to je bilo uklapanje prema okolnim zgradama. Toplinska izolacija je od kamene vune debljine 20 cm, sa dodatnim slojem zraka između daščane oplate i izolacije i ventilirajućim slojem ispod crijepa. Prema našim propisima zadovoljava i izolacija od 12 cm, a kako je cijena dodatnih 8 cm samo 22 kn/m2 i ukupno povećanje troškova iznosi 250 m2 x 22 kn/m2 = 5.500 kn, što se treba isplatiti kroz uštedu na grijanju u cca 5 godina. Najvažniji je osjećaj ugode u tavanskom prostoru ljeti i zimi bez upotrebe klima uređaja. Do sada nisam bio u uređenom potkrovlju gdje je to funkcioniralo i nadam se da će se ovo rješenje pokazati uspješno.
Koncepcija potkrovlja postavljena je tako da se na najkvalitetniju stranu : jugozapad orijentira dnevni boravak (osunčanje, vizura, dvorišna strana), a na istočnu, uličnu stranu, okrenute su spavaće sobe. Kupaone i kuhinja su vezane za vertikale odvoda. Na galeriji se nalaze dvije spavaće sobe, otvoreni prostor radne sobe i otvoreni prostor biblioteke.
U gradnji su korišteni prirodni materijali : klasični parket, drvena stolarija, gips ploče, puna opeka. Odabran je pokrov od betonskog crijepa zbog visoke kvalitete i 30 godina garancije protiv smrzavanja. Težinski odgovara biber crijepovima drugih proizvođača.
Unutarnja strana krovnih poha je obložena gips pločama koje su obojene bijelom bojom. Bijela boja je “lajtmotiv” interijera : bijeli stropovi, bijeli zidovi, svjetli jasen parket, a sve to zbog izbjegavanja efekta mračnog potkrovlja.
Izrada fasade je bila koncipirana tako da se sva postojeća “ornamentika” sačuva, makar bila kič, jer odražava “duh” vremena u kojem je rađena. Kod odabira boje išli smo malo “jačom” bojom, kako bi ipak dali “štih” našeg vremena. Odabrali smo tip završnog fasadnog sloja koji ima 232 nijanse i što je najvažnije – boje koje nam se dopadaju. Moram priznati da smo supruga i ja izgledom. U susjedstvu su odmah “pali” komentari – kako se nismo uklopili sa susjednim zgradama. Moj odgovor je bio – doba Mao Ze Dong-a je prošlost, pa uklapanje u sivilo oronulih fasada nije ni potrebno. Najbolje bi se uklopili da nismo ni dirali fasadu. Ipak za sada je 10 : 2 za novu fasadu, naime desetero susjeda je pohvalilo fasadu, a samo dvoje se i dalje čudi zašto nema sive boje.
Sve u svemu zadovoljstvo vlada u familiji i većem dijelu susjedstva, a meni kao projektantu zadovoljstvo ostvarenim projektom, omogućava brzi zaborav svih muka nadzora radova na vlastitoj građevini i lakše organiziranje podmirenja dugovanja prema izvođačima.
Popis firmi koje su sudjelovale u izgradnji :
Izvođači:GT FINTIĆ: Tesarsko – krovopokrivački i zidarski radoviINTERIJER JURIĆ I DRUGI: Gips - montažerski radoviSPECAUTOMATIKA BILUŠ I DR.: Projekt slabe i jake struje i izvedba
HRNJAK GRADNJA: Fasada
SATELIT: Podopolagački radovi /parketi i tekstilne obloge/
PETROKOV PROJEKT: Grijanje, voda i kanalizacija
GAŠPARUŠ: Keramičarski radovi
PREZID: Soboslikarsko – ličilački radovi
MAKINA: Iznajmljivanje skele
VEMETAL: Inox ograde i bravarski radovi
RIČKOVIĆ: Limarski radovi
Proizvođači i dobavljači materijala i opreme:BRAMAC POKROVNI SISTEMI d.o.o.: crijepoviBAUMIT GRAĐEVINSKI MATERIJALI d.o.o.: fasadaTPM – MIHALIĆ: Al – limovi
INDUSTROGRADNJA d.d. IZOIND: Stolarija
ABC INTERIJERI: Sanitarije
GRAMAT: Građevni materijali
ARMIRAČ: Građevno željezo
RESNIK BETON: Beton
VELUX: Krovni prozori
BB – DRVO: Piljena građa za krov
ARBOR: Tekstilne obloge
P.P.S. GALEKOVIĆ: Parketi